بلاگ

آشنایی با لایه‌ها و ساختار پوست

کرم روز آبرسان پوست خشک و حساس لورال

پوست بزرگترین عضو بدن است که همچون محافظی در برابر آلودگی ها و میکروب ها عمل می کند. این ساختار به گونه ای است که گرمای بدن را تنظیم کرده و حس لامسه را ایجاد می کند. آشنایی با ساختار پوست و لایه های پوست میتواند کمک زیادی به شما در تشخیص و درمان آسیب های پوست داشته باشد.

ساختار پوست شامل سه لایه اپیدرم، درم و هیپودرم است.

لایه های پوست

این لایه های قوی، مستعد مشکلات پوستی از جمله سرطان پوست و چین و چروک می باشند.

با وجود حساسیت بالایی که پوست در مقابل مشکلات بیرونی و درونی دارد، نقش بسیار مهمی به عنوان یک پوشش و محافظ دارد و به انسان کمک می کند دمای داخلی بدن متعادل بماند. در واقع این لایه ها مرز بین محیط بیرون و درون بدن و سد دفاعی در برابر میکروب ها، آسیب های فیزیکی، خارجی، شیمیایی و عوارض محیطی می باشند.

پس برای محافظت از آن دانش خود درباره پوست و راه های صحیح مراقبت از آن را بیشتر کنید.

لایه اپیدرم

اپیدرم خارجی ترین لایه و سد ضدآب پوست است که رنگ های متفاوت پوست درواقع همان تفاوت رنگ در لایه اپیدرم می باشد.

کارهای اصلی اپیدرم در پوست:

  1. سلول سازی
  2. رنگ دهی به پوست
  3. محافظت از بدن در مقابل عوارض محیطی

انسان 500 میلیون سلول در روز از دست می دهد و اپیدرم در لایه های زیرین پوست به طور مداوم سلول سازی می کند. در طول یک ماه این لایه های جدید به سطح پوست آمده، سفت شده و جایگزین سلول های مرده می شوند. با استفاده از لایه بردارهای ملایم پوستی و محصولاتی مانند اسکراب، ماسک و شوینده های مناسب نوع پوستتان این لایه های مرده از بین می روند.

کراتینوسیت معروف ترین سلول اپیدرم است که پوست را در برابر باکتری ها، قارچ ها، انگل ها، سرما و گرما، ویروس و اشعه خورشید محافظت می کند و اجازه نمی دهد آب پوست از بین برود.

رنگدانه ملانین رنگ پوست را توسط ملانوسیت ها می سازد. این لایه بسیار حساس است تا به آن اندازه که محصولات آرایشی مانند پاک کننده ها، لایه بردارها و مرطوب کننده ها بر این لایه اثر می گذارند.

اگر نگران پوست خود هستید از محصولات آرایشی و مراقبت پوستی اصل و اورجینال و با کیفیت استفاده کنید.

فروشگاه صاحارا واردکننده لوازم آرایش اصل و اورجینال این لوازم را با اطمینان خاطر در اختیار شما قرار می دهد.

چرا اپیدرم اهمیت بالایی برای پوست دارد؟

با بالا رفتن سن لایه اپیدرم نازک و ضعیف می شود و رطوبت کمتری را در خود نگه می دارد.

NMF یک مرطوب کننده طبیعی است که در لایه اپیدرم وجود دارد که ممکن است با مصرف نادرست یا انتخاب نادرست از شوینده ها و پاک کننده ها درطولانی مدت و شرایط آب و هوایی کاهش یافته و پوست را خشک و آسیب پذیر نماید. در چنین شرایطی پوست با گذر زمان خواص  NMF را کامل از دست می دهد. موادی همچون اسیدهای AHA می توانند شادابی و سلامت پوست را بازگردانند.

لایه درم

لایه دوم یعنی لایه درم 5 تا 7 برابر ضخیم تر از لایه اپیدرم است. این لایه یک بافت پیوندی است که بدن را در مقابل فشار و استرس محافظت می کند و به پوست خاصیت کشسانی می دهد و پوست را مستحکم می کند.

نقش های مهم لایه درم پوست

  1. رشد موی بدن
  2. تولیدکننده چربی و عرق
  3. حس لامسه و گردش خون

چرا لایه درم اهمیت بسیاری برای پوست دارد؟

لایه درم به وسیله مویرگ های خونی تغذیه می شود و با کلاژن و الاستین موجب استحکام بافت پوست می شود. لایه درم منبع ذخیره آب بوده و خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوست را فراهم می کند و پوست را در مقابل عوامل فیزیکی حفظ می کند.

لایه هیپودرم

هیپودرم با بافت چربی به نام Subcutaneous Tissue وجود دارد که عمیق ترین بخش پوست محسوب می شود. هیپودرم حاوی چربی است و به بافت های دیگر کمک می کند بعد از کشش به فرم طبیعی خود بازگردند.

این لایه به دلیل دارا بودن سلول های چربی زیاد، محافظ قوی و مهم مویرگ های خونی و حسگرهای عصبی است.

محصولات مراقبت از پوست صاحارا

محصولات مراقبت از پوست و ترمیم پوست اوجینال

تفاوت پوست زنان و مردان

تفاوت پوست زنان و مردان در غدد جنسی مردانه، غدد عرق ریزو ملانین است.

ترشحات غدد جنسی مردان موجب ضخامت پوست آنها و استحکام لایه های درم می باشد و موجب پر مو تر و زبر تر شدن پوست آنها نسبت به پوست زنان است. ملانین بیشتر در پوست مردان موجب تیره تر شدن پوست آنها از زنان می شود.

برخی محصولات ترمیم پوست اورجینال و اصل را در زیر مشاهده می کنید.

نوشته های مشابه