بلاگ

پوست چرب و خصوصیات پوست چرب

صابون و واکس ابرو آناستازیا

پوست چرب از انواع مختلف پوست است که نشانه های مخصوص به خود را دارد و تشخیص آن کار آسانی است.

نشانه های افرادی که دارای پوست چرب هستند

جوش و آکنه: مهم ترین نشانه پوست چرب است، ترشح زیاد غدد چربی موجب نمایان شدن جوش در سطح پوست می‌شود. این مورد موجب آزار افرادی است که پوست چرب دارند، البته که راه کارهای متفاوتی برای از بین بردن آنها وجود دارد.

پوست براق و درخشان: ترشح زیاد غدد چربی، برق غیر طبیعی روی پوست چرب خصوصا روی بینی ایجاد میکند که حالت چرب و روغنی به پوست می‌دهد.

نبودن حس خشکی و کشش روی پوست چرب: از ویژگی‌های دیگر پوست چرب است، که حتی بعد از شستن با شوینده‌ها حس خشکی روی پوست ایجاد نخواهد شد.

منافذ باز: پوست‌های چرب معمولا روی گونه، بینی، اطراف بینی و پیشانی منافذ باز دارند، میزان چربی پوست روی بازتر شدن منافذ موثر است.

ماسیدگی آرایش: لوازم آرایشی با چربی پوست سازش ندارند، بنابراین موجب ریزش محصولات چرب مانند کرم پودرها می‌شود.

حال که خصوصیات پوست چرب را شناختید

راه حل‌های از بین بردن مشکلات پوست چرب

1 – استفاده از شویند‌ها

استفاده از شوینده اولین قدم برای چربی زدایی پوست است که دو مرتبه (صبح و شب) صورت به وسیله آن شسته می‌شود.

این شوینده‌ها انواع مختلفی دارند که متناسب با میزان چربی پوست انتخاب می‌شود:

پوستی که چرب نرمال است، از شوینده پوست چرب معمولی استفاده کنند.

پوستی که چربی خیلی زیادی دارد و دارای منافذ باز و مستعد جوش هستند، از شوینده های مخصوص پوست جوش دار و خیلی چرب استفاده کنند.

پوستی که چرب است و سلول ها مرده روی آن است، از شوینده های دار اسکراب استفاده کنند.

استفاده از صابون برای پوست های چرب مناسب است. کسانی که پوست خشک دارند هرگز نباید از صابون استفاده کنند.

ولی افرادی که دارای پوست چرب هستند حداقل دوبار در روز توصیه می‌شود صورتشان را با صابون شستشو دهند.

 از آنجایی که کسانی که پوست چرب دارند مستعد بروز آکنه یا جوش هستند، این افراد می‌توانند از صابون‌های ضدآکنه و ضدمیکروب یا صابون های آنتی باکتریال استفاده کنند.

صابون مری کی دارای این خصوصیات می‌باشد.

2 – استفاده از ماسک‌ها

استفاده از انواع ماسک برای رفع چربی پوست مناسب است، از ماسک های ورقه ای ضدچربی و آکنه (ماسک سون هون) و ماسک هایی که نیاز به شستشو دارند (ماسک بوتانیکال مری کی( یا ماسک هایی که برای جوش مناسب هستند و مانع از پخش جوش می‌شوند ( ماسک سیاه مری کی) استفاده کنید.

همچنین استفاده از ماسک هایی که سفید کننده و روشن کننده پوست هستند، در واقع لک های جای جوش را از بین می‌برند و موجب جمع شدن منافذ نیز می‌شوند (ماسک مری کی even mask) پیشنهاد می‌شوند.

اشخاصی که دارای پوست چرب هستند به خوبی می‌دانند که روی بینی پوست چرب بیشترین چربی را دارد که بسیار آزاردهنده است، برای رفع این چربی روی بینی لازم است آن قسمت را چندین بار با شوینده مناسب پوست چرب شستشو دهید.

آب لیمو ترش برای حذف چربی بینی بسیار موثر است، زیرا خواص اسیدی دارد که مانع اثر چربی و سبوم در پوست بینی می‌شود. همچنین می‌توانید از ماسک های ضد منافذ بینی مانند ماسک سون هون بینی استفاده کنید.

3 – استفاده از لایه بردارها

لایه برداری پوست چرب از راه های دیگر رفع چربی پوست است. عمدتا افرادی که پوست چرب دارند جوش زا هم هستند، بنابراین بعد از التیام جوش پوست‌های مرده بسیاری روی صورت باقی می‌ماند که برای رفع آنها حتما باید از لایه بردارهای مناسب پوست استفاده شود.

محصولات لایه بردار برای این قبیل پوست ها باید با دقت بیشتری انتخاب و استفاده شوند، زیرا پوست مستعد جوش است و امکان پخش جوش وجود دارد. بنابراین بهتر است بعد از التیام جوش از لایه بردارهای ملایم که معمولا کریستالی هستند استفاده شود. این لایه بردارها از جمله میکرودرم مری کی تا حد قابل توجهی روی چربی پوست، منافذ باز، از بین بردن پوست های مرده و جوانسازی پوست موثر هستند.

برای کاربرد دقیق و نحوه استفاده از این لایه بردار روی لینک بزنید.

همچنین افراد دارای پوست جوش دار حتما باید از ژل های کنترل کننده جوش که کار اصلی آنها خشک کردن جوش می‌باشد استفاده کنند، مانند آکنه ژل مری کی.

4 – استفاده از مرطوب کننده ‌ها

آخرین مرحله مراقبت از پوست چرب و جوشدار استفاده از مرطوب کننده‌ها یا آبرسان ها هستند که حتما باید oil free باشد.

یعنی آبرسان های فاقد چربی که عمدتا حالت ژلی دارند، آبرسان های پوست چرب فاقد چربی بوده و بعد از تماس با پوست جذب سریع دارند و پوست را چرب نمی‌کنند، برعکس حالت ماتی به پوست می‌دهند و در عین حال لطافت و نرمی خاصی برای پوست ایجاد می‌کنند.

نمونه هایی از برترین مرطوب کننده ها و آبرسان های معتبر و اورجینال جهان را معرفی می‌کنیم.

کار اصلی آبرسان ها در از بین بردن مشکلات پوست چرب

رساندن رطوبت کافی به پوست و هیدراته کردن آن که موجب می‌شود پوست کمتر جوش بزند، همچنین مانع از ایجاد خطوط چین و چروک در مدت زمان طولانی می‌شود.

به همین دلیل استفاده از آبرسان برای پوست های چرب و مرطوب کننده های فاقد چربی بسیار مهم است، مهمترین زمان استفاده از آبرسان ها صبح و شب بعد از شستشو صورت می‌باشد.

لازم به ذکر است هر پوستی به آبرسان متناسب با شرایط پوستی، سن و سال هرکس متفاوت است، بنابراین آبرسان های مناسب پوست خود را با دقت انتخاب کنید.

مشاوره‌های باتجربه صاحارا برای انتخاب صحیح محصولات پوستی و آبرسان های اورجینال به شما کمک می‌کند تا انتخاب درستی داشته باشید.

سئوالات متداول پوست های چرب و جوش دار:

تونر مناسب پوست چرب چه تونری است؟

تونری مناسب است که پوست را به خوبی تمیز کرده و چربی پوست را پاک کند و اجازه ندهد منافذ پوست باز شوند. همچنین تونری مناسب است که فاقد پارابن، الکل و روغن باشند.

آیا تونر مناسب پوست چرب برای پوست جوش دار هم خوب است؟

کسانی که صورتشان جوش می‌زند از تونر مخصوص پوست جوش دار استفاده کنند که هم چربی اضافه پوست را از بین ببرد و هم مانع از پخش جوش شود.

پوست چرب به مرطوب کننده نیاز دارد؟

برخلاف تصور عموم، اشخاصی که پوست چرب دارند و جوش می‌زنند، فکر می‌کنند با مرطوب کننده چربی پوستشان افزایش می‌یابد ولی در واقع تامین رطوبت پوست مانع از ایجاد جوش می‌شود.

یکی از روش‌های اصلی مراقبت از پوست استفاده از آبرسان ها و مرطوب کننده های مناسب نوع پوست است، که این دسته از اشخاص باید از آبرسان های فاقد چربی استفاده کنند.

خصوصیت بهترین لوازم آرایش پوست چرب کدام است؟

بهترین لوزام آرایشی محصولاتی هستند که فاقد چربی (Oil Frer) باشند و روی محصولات عنوانOil Free  یا فاقد چربی درج شده باشد. در ادامه برخی از محصولات آرایشی مناسب پوست چرب را معرفی می‌کنیم:

  • پرایمرهای سبک و مخصوص پوست چرب و منافذ؛ مانند پرایمر متوقی گرلن ( پوست چرب)
  • کرم پودرهای فاقد چربی که پوست را مات می‌کنند؛ مانند کرم پودر فوراور52(plf)، کرم پودر پوست چرب مری کی
  • پنکک‌هایی با بافت سبک و پوششی مات ایجاد می‌کنند؛ مانند پنکک ضدلک توفیسد، پنکک مات فوراور۵۲
  • رژگونه‌های ضدآب و مقاوم در برابر عرق و رطوبت؛ مانند رژگونه نارس
  • ریمل‌های ضدآب با پیگمنت مشکی بالا و بدون ریزش اطراف چشم؛ مانند ریمل توفیسد، ریمل لانکوم، ریمل مری کی
  • سایه‌های مات با پیگمنت رنگی بالا و ماندگاری طولانی مدت؛ مانند سایه مک
  • رژلب‌های مات و مقاوم در برابر عرق و طوبت؛ مانند رژلب مک، رژلب هدی بیوتی، رژلب مری کی
  • پودرفیکس‌های مات کننده با خاصیت آبرسانی و تثبیت آرایش در طول روز؛ مانند پودرفیکس لورا مرسیر
  • پالت کانتور‌های خشک با بافت پودری و پوشش مات؛ مانند پالت کانتور خشک آناستازیا، پالت کانتور خشک مک
  • اسپری فیکس‌های مات کننده با خاصیت آبرسانی و تثبیت آرایش در طول روز؛ مانند اسپری فیکس هدی بیوتی